U šlehačů s otočnou mísou máte na výběr ze dvou základních kategorií. První jsou pevné mixéry, které lze pouze postavit na stůl společně s mísou. A nelze je rozebrat na drobnější části (s výjimkou vyjmutí mísy). Druhým typem stolních šlehačů s mísou jsou skládací sety. První částí je odjímatelné hlavní tělo - což je v podstatě naprosto klasický šlehač do ruky. Díky úchytům jej ale lze připevnit k míse, ve které sám míchá a ještě jí navíc i otáčí. Pokud budete chtít něco velmi rychle rozšlehat v jiné nádobě, tak hlavní tělo jednoduše vyjmete a můžete ihned používat. Povšimněte si na prvním obrázku, že tělo s motorem a ovladači lze odejmout. Druhý typ můžete shlédnout na druhé a třetí fotografii.
S pomocí kuchyňských mixérů a šlehačů lze vyrobit nepředstavitelné množství výborných jídel a pochutin. Od koláčů, pečiva, cukroví, dortů, sladkostí, palačinek, ovocných džusů až po úpravu zeleniny až po cukroví. Tyto přístroje nám nepomáhají jen ve složitých receptech. Ale usnadní nám práci i třeba při rozmíchání bílku. V každé kuchyni by měl být alespoň jeden.
Za prvé se sami musíte rozhodnout, zda-li vám postačuje pevný mixér, či dáte přednost rozložitelnému (o kterém byla řeč výše). Který typ je pro vás lepší záleží především na vašich potřebách. Máte-li doma již lehký přístroj do ruky, tak dejte přednost pevné verzi. Pokud doma ještě žádný přístroj na míchání a šlehání nemáte, tak raději kupte 2 v 1. Při prohlížení fotek se nezaměřujte na krásu provedení, ale na praktickou stránku věci. Design volíme jednoduchý a strohý - mnohem jednodušeji se šlehač následně umývá. Dávejte pozor - užitný objem je obvykle poloviční. Pokud koupíte mísu o objemu 3 litry, tak můžete míchat či šlehat pouze 1,5 litru surovin.
Objem misky nemá cenu více řešit, jelikož všechny dostupné produkty na trhu mají stejnou kapacitu a jsou dostatečně dimenzovány. Pouze v případě, že hledáte pomocníka do profesionální kuchyně, tak má cenu se díval po velkokapacitním ručním šlehači s mísou. Počet rychlostí je důležitý pro plynulý přechod mezi začátkem mixování - kdy jsou nízké otáčky šlehače, až po míchání krému a bílků s vysokými otáčkami. Minimálně se doporučují 3 rychlosti. Výkon je nutné řešit především u profesionálních strojů. V domácnosti nemá cenu tento parametr zkoumat nebo porovnávat.
Často jsou na trhu k dostání i sety, ke kterým lze později dokoupit další části. Poté může tento ruční šlehač s otočnou miskou plnit i funkci jako odšťavňovač ovoce a zeleniny, stroj na zmrzlinu (krém + led), mlýnek na maso a mnohá další... .
Tedy shrňme si všechny důležité parametry:
Níže naleznete 5 nejoblíbenějších výrobků na českém trhu, které jsou zároveň k prodeji velmi levně. Vybíráme jen ty, které mají více než 3 rychlosti, otočnou mísu o objemu minimálně 3 litry a jsou od známého a kvalitního výrobce. Všechny zmíněné typy je možno rozebrat a používat i jako samostatný šlehač bez mísy.
Je možné, že náš přehled nejlepších a nejlevnějších přístrojů pro vás není dostatečný. A půjdete si vybrat sami dle sebe. V tom případě vám alespoň můžeme představit cenové kategorie od nejlevnější po nejdražší. Ruční šlehače s miskou lze rozdělil do tří cenových kategoriích. První, nejlevnější, skupinou jsou mixéry od 800 Kč. Nabízejí jen základní funkce a jsou celé z plastu - včetně misky. Pokud budete péct jen na svátky a narozeniny, tak svou funkci splní dokonale. Pro domácí kuchyni a častější použití lze doporučit střed, který je stále levný. Šlehače s miskou v cenové relaci nad 1 000 Kč jsou pro domácí vaření naprosto dostatečné a na 100% splní své poslání. Takový šlehač je dostatečně kvalitní a zároveň má všechny potřebné funkce. Třetí, profesionální, cenová kategorie začíná na hranici 2 000 Kč. Zde se již setkáme s kvalitní nerezovou miskou. Dražší modely jsou pak již celé z nerezu, zde se ale vyplatí investovat jen pokud je mixér určen například do restaurace, hotelu či profesionální kuchyně.