Tento přístroj připomíná obyčejnou tyč, na jedné straně má přípojku do elektřiny a na straně druhé disponuje výkonným ocelovým ostřím. Poradí si s nejtvrdšími surovinami, jakou může být například i led. Nedocenitelným pomocníkem je zejména pro maminky s malými dětmi, kterým ještě nenarostly zoubky. Tyčový mixér mrknutím oka přemění čerstvé ovoce nebo zeleninu v chutnou a velmi zdravou přesnídávku. Výborně se hodí na přípravu pomazánek k večeři nebo dětem do školy - stačí pár zdravých čerstvých ingrediencí, trocha másla a rybí či vajíčková pomazánka je na světě. Tento typ mixéru v žádném případě nezastíní veliké ruční šlehače a stolní roboty. Jen velmi těžko s ním umícháte těsto na koláče, pečivo, dort nebo cukroví. Pokud ale potřebujete rychlý šlehač, který rychle vytáhnete, rozmixujeme dané suroviny a opět rychle uklidíte - tak tyčový mixér bude velmi dobrý pomocníkem.
První a zásadní rozhodnutí: k dostání jsou s mísou nebo i bez. Pokud se jej chystáte využívat jen sporadicky, tak si můžete koupit nejlevnější mixér bez dalšího příslušenství a mixovat v libovolné jiné nádobě. Pokud se ale v kuchyni pohybujete každý den, tak je vhodnější koupit tyčový šlehač včetně příslušenství. Spodní část přesně dosedne na nádobu a zpracovávaná surovina nemůže vystříknout ven. Běžný objem nádoby je 0,8l. Jako u každého kuchyňského příslušenství platí, že by povrch měl být bez záhybů, aby šel lehce omýt.
Jelikož je šlehač je nutno držet, tak si dávejte pozor na jeho hmotnost. Při občasném využití není nutné hmotnost příliš řešit. Pokud se ale chystáte tyčový šlehač využívat častěji, volte přístroje s hmotností pod 1 Kg. Nejběžnější typy tyčových mixérů na trhu mají spínač o třech polohách - tedy dvě rychlosti. Na začátku mixování se používám pomalejší rychlost, následně lze zapnout vyšší výkon a dosáhnout požadovaného rozmixování. Třetí polohou je vypnuto. U dražších verzí jsou součástí balení kromě nádoby i výměnné nástavce. Každý je určen na na určitý druh práce. Ty nejkvalitnější jsou vyrobeny z nerezové oceli, u levných značek s tím nelze vždy počítat. Někteří výrobci zaručují nepoškození (nepoškrábání) nádoby, ve které šlehač mixuje jednotlivé suroviny.
Shrnutí nejdůležitějších vlastností a parametrů:
Na základě předchozích doporučených vlastností jsme pro vás vybrali nejoblíbenější a zároveň ve své kategorii i nejlevnější kousky. Povšimněte si, že se snažíme nepřekročit doporučenou hmotnost do 1 Kg. A všechny mají více rychlostí. Příslušenství a další vybavení je voleno spíše bohatší, protože věříme, že ušetří spoustu práce a vyplatí se. Zde tedy naleznete jak samotné šlehače, tak i celé sety.
Samozřejmě je na trhu mnohem více dostupných značek a i typů. A možná vám nestačí tento zúžený doporučený výběr nejlevnějších kusů a půjdete vybírat sami na vlastní pěst. Přijměte tedy alespoň toto krátké představení kategorií tyčových mixérů.
V základu se tyčové šlehače se dělí do tří cenových skupin. Tou první jsou úplně nejlevnější kusy bez jakýchkoliv doplňků a rozšíření. Ceny jsou již od 500 Kč. Ty jsou vhodné pro občasné využití v domácnosti. Okolo 1000 Kč se již pohybují velmi kvalitní značky (Kenwood, Sencor, Zelmer), které k balení často přikládají i výměnné nože nebo nádobu na mixování. Třetí, poslední a nejdražší, kategorií jsou tyčové mixéry v cenové relaci okolo 2000 Kč. Tyto mají bohaté příslušenství - dodávají se včetně výměnných hlavic a kvalitní mísy. Ta je často v nerezovém provedení. Pro běžné vaření a pečení v domácích podmínkách je již zbytečné utrácet tolik peněz a můžeme zůstat u levnější druhé kategorie.